دانشجویان مهندسی آی تی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان 93 : بدون عنوان

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

امکانات وب

آرشیو مطالب

برچسب ها

سيستم عامل Linux بهتر است يا Windows؟

اگر پاسخ خود را در يک کلمه مي خواهيد بايد بگويم که Linux هزار برابر بهتر است از Windows.
حتماً پيش خودتان مي پرسيد پس اگر لينوکس بهتره چرا بيش از هفتاد درصد کامپيوتر ها با ويندوز کار مي کنند. دوست عزيز ، در ويندوز قابليتي وجود دارد که از کل اطلاعات شما يک نسخه براي سازمان امنيتي دولت ايالات متحده امريکا گزارش مي کند و اين از سياست هاي دولت اين کشور است که از ويندور بسيار پشتيباني کرده و تبليغات وسيع در اين زمينه کرده است تا بسياري از مردم به اين سمت سرازير شوند. ممکن است در ابتدا پاسخ من را نپذيريد اما مي توانيد با آگاهي اندکي از زبان انگليسي اين مقاله را از اينجا بخوانيد

http://www.heise.de/tp/r4/artikel/5/5263/1.html

تا کاملاً از اين قضايا مطلع شويد. کمپاني ماکروسافت پس از فاش شدن اين قضيه به جرم فراهم کردن ابزاري جهت سرقت اطلاعات محرمانه مردم متحمل پرداخت جريمه سنگيني نيز شد چرا که شاکيان از کشورهاي خارجي بودند و اکنون هم بيم آن مي رود که اين کمپاني با در اختيار داشتن شيوه هاي فوق تخصصي برنامه نويسي در ورژن هاي جديد خود (ويستا) از اين مسئله سود کلان مي برد. اساساً لينوکس به همين دلايل در مقابل ويندوز ساخته شد که توجه همگان را جلب کند اما در مقابل عادت مردم شکست خورد.

اما بهتر است جدا از مسائل سياسي-امنيتي به قابليت هايي که لينوکس در مقابل ويندوز دارد بپردازيم که اصلاً زمين تا آسمان تفاوت بين اين دو وجود دارد اما همانطور که گفته شد در حال حاضر در برابر عادت مردم شکست خورده است.

مزيت هاي لينوکس در مقابل ويندوز:

1) لينوکس مشکل ويروسي شدن ندارد. نه اينکه ويروسي براي لينوکس ساخته نشده باشد بلکه اين به دليل ايمني بالاي آن است و مانند ويندوز نيست که پس از نصب آن ضروري باشد يک Antivirus يا Internet Security روي سيستم نصب شود. محيط ويندوز به مراتب مستعد تر براي دريافت و رشد ويروس است

2) در ويندوز به دليل نصب نرم افزار ها و پاک کردن آن ها و همچنين تغيير و تحولات اين چنيني سيستم از چيدمان خارج مي شود براي همين است که سيستم داراي Disk Defragmenter است که بتواند به چيدمان از هم پاشيده سر و ساماني دهد تا سرعت دسترسي به مطالب افزايش يابد ، اما در لينوکس يک سيستم خود چيدماني تعبيه شده است که داده ها را روي ديسک مي نويسد و سرعت فراخواني اطلاعات به مراتب بيشتر خواهد بود.

3) در لينوکس هسته سيستم Kernel Linux است و عملکرد جداگانه از محيط گرافيکي و نرم افزارها دارد در نتيجه هنگ کردن يک برنامه (Crashing) باعث هنگ کردن کل سيستم نمي شود در حاليکه در ويندوز به دليل برخوردار بودن از سيستم يکپارچگي ، هنگ يک عامل مانند Internet Explorer ممکن است شما را حتي وادار به Restart کند. اما در لينوکس فقط کافيست همان برنامه اي که هنگ کرده Restart شود. اين قابليت در لينوکس تعبيه شده است.

4) هر بار که ويندوز جديد نصب مي کنيد لازم است کلي نرم افزارهاي مورد نياز خود را نصب کنيد و همچنين همه سخت افزار هاي موجود در کامپيوتر خود را از طريق Driver به ويندوز معرفي کنيد در حاليکه لينوکس در خود قابليتي دارد که تمامي سخت افزار ها را مي شناسد و نيازي به Driver نيست. همچنين در لينوکس به صورت پيش فرض نرم افزارهاي بسيار پيشرفته اي موجود است که در ويندوز چنين نيست. مثلاً در ويندوز به صورت پيش فرض براي تايپ کردن ، Notepad را در اختيار شما قرار داده است. آيا اين نرم افزار براي رفع نيازي هاي Type کافيست؟ مثلاً شما براي باز کردن فايل هاي PDF در ويندوز نياز به نصب نرم افزار Adobe Acrobat Reader داريد در حاليکه در لينوکس بدون نياز به هيچ نرم افزاري مي توانيد اسناد PDF را به راحتي باز کنيد. از هم اينها مهمتر اين که لينوکس مانند ويندوز نيازي به نصب کردن ندارد.

5) لينوکس قابليت خواندن بيش از 100 نوع از سيستم فايل ها را دارد در حاليکه ويندوز دو يا سه فايل سيستم آن هم از سيستم فايل هاي خودش را مي خواند.

6) ويندوز فقط مي تواند در پارتيشني که Primary است نصب شود اما لينوکس در پارتيشن هاي Logical نيز نصب مي شود.

7) لينوکس را مي توان بر روي يک تلفن همراه تا يک ابر کامپيوتر نصب نمود. لينوکس در راه اندازي برنامه هاي حساس يک هواپيما نيز کاربرد دارد.

8) Bug هاي لينوکس به مراتب کمتر از ويندوز است و دليل پايداري آن نيز همين است در حاليکه عمر مفيد يک ويندوز حداکثر چهار پنج ماه است.

9) سيستم عامل لينوکس رايگان است اما سيستم عامل ويندوز نه تنها رايگان نيست بلکه گران است.

10) لينوکس را هم مي توان از درون CD بوت کرد و هم مي تواند بر روي Hard نصب نمود اما ويندوز لزوماً نياز به نصب دارد.

11) لينوکس در درون خود مجازي سازي يا Built in دارد که به شما اجازه مي دهد همزمان سيستم عامل هاي ديگري نيز داشته باشيد.

12) در محيط لينوکس به شما بي شمار انتخاب گرفيکي تعلق مي گيرد در حاليکه در ويندوز تنها با يک محيط گرافيکي روبرو هستيد. به عبارت ديگر در لينوکس واسط هاي گرافيکي بي شمار هستند.

13) در ويندوز شما Internet Explorer داريد اما در لينوکس Mozilla FireFox عمل Web Browsing را با سرعت 10 برابر انجام مي دهد. همچنين شما مي توانيد از 101 عملکرد اين برنامه نسبت به Internet Explorer برخوردار شويد.

14) Pidgin و Kopete دو نرم افزار محبوب Chat در لينوکس هستند که به صورت رايگان در آن قرار دارند با همه Protocol ها سازگاري دارند.

15) براي راه اندازي Media Center در لينوکس نيازي به نرم افزار نيست اما در ويندوز شما ملزم به نصب نرم افزارهاي خاص داريد.

16) محيط Desktop لينوکس سه بعدي است که کاربران در آن راحت تر مي توانند کار کنند.

17) متني که در لينوکس Copy مي کنيد تا ساعت ها مي توانيد از آن در جاهاي ديگر استفاده کنيد. اين کار توسط نرم افزار خاصي که به طور پيش فرض در Desktop شما قرار دارد ميسر است.
18) در لينوکس قابليتي وجود دارد که با يک تصوير نمادين کوچک به شما حجم هر فايل نشان داده مي شود تا متوجه بشويد چقدر از فضاي شما را اشغال کرده است.

20) لينوکس هاي Server در خود My SQL و PostgreSQL که از ابزارهاي قوي مديريت داده ها هستند نصب دارد.

21) لينوکس از تکنولوژي Cluster بندي استفاده مي کند و قابليت محاسبات فوق پيشرفته و سنگين را دارد براي همين است که در ابر کامپيوتر ها از لينوکس به جاي ويندوز استفاده مي شود.

21) فايل سيستم NTFS در ويندوز حداکثر تا 16 TeraByte را پشتيباني مي کند در حاليکه لينوکس با فايل سيستم XFS تا يک ميليون TeraByte را Support مي کند و همين است که باعث بالا بودن سرعت در لينوکس مي شود. همچنين لينکس مي تواند تا 1024 پردازنده در يک کامپيوتر را پشتيباني کند که ويندوز از آن ناتوان است.

منبع : ميکرو رايانه

 

نویسنده : فرزانه گل محمدی بازدید : 131 تاريخ : شنبه 8 آذر 1393 ساعت: 22:27

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :

اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها